09102212635 واتس اپ info@deyarz.com

بلاکچین Block Chain

 

بلاکچین Blockchain  یک دفتر دیجیتالی اشتراکی و غیرقابل تغییر با امنیت بالا است که به پیگیری داده‌ها و ثبت تراکنش‌ها سرعت می‌بخشد. در این شبکه هرچیز ارزشمندی را می‌توان خرید و فروش و یا ردیابی کرد. اهمیت بلاک‌ چین شفافیت و غیر قابل‌ تغییر بودن آن است. از آن جایی که در بلاک ‌چین اطلاعات به‌صورت یکپارچه بین همه‌ی اعضا به اشتراک گذاشته می‌شود، نیاز به اعتماد را برطرف می‌کند. این سیستم که برای اولین بار بر روی ساخت بیتکوین اجرا شد توانست کارایی‌ها و فرصت‌های جدیدی را در دنیا به ارمغان بیاورد.

 

بلاک چین Blockchain چیست و چه کاربردی دارد؟

بلاکچین Blockchain  به معنی زنجیره‌ای متشکل از بلوک‌هایی است که هر بلوک اطلاعات و داده‌های مختلف را به صورت دیجیتال ذخیره می‌کند. هر بلوک ظرفیت مشخصی دارد و هنگامی که ظرفیتش پر می‌شود بسته شده و به بلوک قبلی خود متصل می‌شود. در نهایت زنجیره ای از داده‌ها را می‌سازد که بلاک‌چین نامیده می‌شود.

از ویژگی‌های اصلی این بلوک‌ها عدم امکان تغییر در داده‌های هر بلوک می‌باشد. در این سیستم هر بلوک با زنجیری که «هش» نامیده می‌شود به بلوک بعدی متصل می‌شود. وظیفه‌ی هش جلوگیری از تقلب در بلاک‌ چین است. به این منظور هر هش با کمک توابع ریاضی از داده‌های بلوک قبل زنجیره‌ی تصادفی از اعداد و حروف را می‌سازد که قابلیت رمزگشایی ندارد. حتی اعمال تغییرات خیلی کوچک در یک بلوک هش آن را کاملا عوض می‌کند و اعتبار کل زنجیره را از بین می‌برد. به همین دلیل هش امنیت بلاک ‌چین را افزایش می‌دهد.

 

ساختار غیر متمرکز

غیرمتمرکز بودن ساختار بلاک ‌چین Blockchain ویژگی منحصر به فرد آن است. به این معنی که هیچ شخص یا شرکتی مالک اطلاعات بلاک‌ چین نیست بلکه مالک این داده‌ها اعضای شبکه هستند. این ویژگی سبب می‌شود که این اطلاعات هرگز پاک نشوند.

برای درک بهتر ساختار غیرمتمرکز بلاکچین Blockchain فرض کنید برای انجام یک کار تیمی هر عضو موظف است بخشی از لوازم مورد نیاز را جهت پیشبرد کار تهیه کند.

سرگروه این تیم نام هر عضو را به همراه آنچه تهیه کرده است در دفتر خود یادداشت می‌کند. اگر سرگروه دفتر را گم کند هر کدام از اعضای تیم می‌توانند به دروغ ادعا کنند که به اندازه‌ی سهم خود لوازم مورد نیاز را خریده‌اند. در صورتی که اگر تمام اعضای تیم نام هر عضو به همراه آنچه تهیه کرده است را در دفتر خود بنویسند دیگر کسی نمی‌تواند به دروغ مدعی کاری شود که انجام نداده است. زیرا همه‌ی اعضا داده‌ها را در دفتر خود یادداشت کرده‌اند. به همین صورت، غیرمتمرکز بودن بلاکچین Blockchain امنیت آن را بالا برده و امکان دستکاری در داده‌ها را از بین می‌برد.

انواع بلاک چین Blockchain

بلاک‌ چین Blockchain عمومی توسط هیچ شخص یا نهادی کنترل نمی‌شود. تقلب در سیستم بلاکچین به دلیل شفافیت بالا عملا غیرممکن است. کاربران آن نیازی به اخذ مجوز ندارند و می‌توانند بدون هیچگونه محدودیتی خرید و فروش ، ماین کردن، مشاهده‌ی تراکنش‌ها و ردیابی اطلاعات را انجام دهند.

برای خواندن مقاله کراس چین چیست ، کلیک کنید 

بلاک‌ چین Blockchain خصوصی توسط مدیران آن کنترل می‌شود. برای ورود به این سیستم و فعالیت در آن نیاز است کاربر توسط مدیران آن تایید شود. کاربران می‌توانند نقش خاصی را ایفا کرده و دسترسی های مشخصی داشته باشند. برعکس بلاکچین عمومی ، در اینجا اطلاعات ثبت شده قابل تغییر است. برای مثال اگر داده‌ای به اشتباه وارد شود مدیر می‌تواند آن را دستکاری و اصلاح کند. در این حالت کاربران به مدیران شبکه اعتماد دارند.

 

‌بلاکچین Blockchain هیبرید و کنسرسیوم هر دو شامل ترکیبی از ویژگی‌های بلاکچینBlockchain عمومی و خصوصی هستند. در بلاک چین هیبرید جهت افزایش اعتماد و شفافیت سیستم می‌توان دسته ی خاصی از اطلاعات را به عموم نمایش داد. در بلاکچین کنسرسیوم چندین شرکت یا سازمان دخیل هستند. در این سیستم فقط دسته ی مشخصی از اطلاعات بین شرکت ها قابل مشاهده است و هر شرکت می‌تواند اطلاعات خصوصی خود را به صورت محرمانه نگهداری کند.

 

بلاکچین Blockchain چگونه کار میکند؟

مشهور‌ترین کاربرد بلاکچین Blockchain در ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین قابل مشاهده است. امروزه بیش از ده هزار ارز دیجیتال با سیستم بلاکچین کار می‌کنند. بلوک‌ها تراکنش‌های مالی را در خود ذخیره می‌کنند و به عنوان یک منبع قابل اعتماد شناخته می‌شوند. علاوه بر ارزهای دیجیتال ، از بلاکچین در صنعت بانکداری برای ثبت و پیگیری تمام تراکنش های انجام شده به صورت شبانه‌روزی استفاده می‌شود.

در پزشکی از بلاکچین برای ذخیره‌ی سوابق پزشکی بیمار استفاده می‌شود. در سیستم ثبت مالکیت دارایی ها می‌توان از بلاکچین Blockchain استفاده کرد. این کار علاوه بر سرعت قابل توجه نسبت به روند سنتی ثبت اسناد، هزینه‌ی کمتری برای کاربران به دنبال دارد. یکی دیگر از کاربردهای بلاکچین استفاده‌ی آن در زنجیره‌ی تامین کارخانجات مواد غذایی جهت ردیابی مسیر مواد اولیه و تایید سلامت غذایی آن‌ها می‌باشد.

برای پاسخ به این سوال که بلاکچین چیست و چه کاربردی دارد با نگاهی به ساختار این زنجیره به سادگی می‌توانیم آن‌ را توضیح دهیم.
ساختار غیرمتمرکز و امنیت بالای این بستر در کنار شفافیت آن یکی از دلایل اصلی این شهرت است. بیتکوین به عنوان نمونه‌ی اول فناوری بلاکچین توانست جهش انقلابی در بسیاری از فرایند‌ها ایجاد کند.
تعدادبالای ارزهای دیجیتال حاکی از محبوبیت و همه‌گیری بلاکچین Blockchain می‌باشد.

 

دی ارز مرجع تخصصی معرفی بازارهای مالی