09102212635 واتس اپ info@deyarz.com

ارز دیجیتال Digital currency

ارز دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده شکلی از پول دیجیتال هستند که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده اند. از مهم ترین ویژگی های ارزهای دیجیتال می توان به غیر متمرکز بودن و تغییر ناپذیری آن ها اشاره کرد. غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال بدین معنی است که هیچ گروه یا نهاد و سازمانی آن را کنترل نمی کند و مسئولیت آن را بر عهده ندارد. در واقع ارز دیجیتال به صورت مستقیم و بدون واسطه در اینترنت بین افراد مبادله می ‌شود. شما برای مبادله ارز های دیجیتال نیازی به افتتاح حساب بانکی در جایی ندارید. برای ثبت نام  باید کیف پول مخصوص داشته و از صرافی آنلاین کمک بگیرید.

 

بررسی 

اولین ارز دیجیتال ایجاد شده بیتکوین نام دارد که ایده آن در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت و اولین سکه های آن در سال ۲۰۰۹ استخراج شد. ارز دیجیتال مانند پول هایی مثل ریال و دلار است که با ساز و کارهای متفاوتی ایجاد می شود و از آن می توانید در معاملات خود هم استفاده کنید.

وقتی که شما پول خود را در بانک سرمایه گذاری می کنید در واقع به آن بانک اعتماد کرده اید. در انتقالات پولی مسئله اعتماد مسئله مهمی است؛ اما ارز دیجیتال این مسئله را حل کرده است. خرید و فروش بر مبنای اجرای قراردادهای هوشمند کار می‌کند.

قرارداد هوشمند قراردادی است که شرایط آن به صورت کامل مشخص است و پس از اطمینان از برقرار بودن شرایط اجرا می‌شود. قراردادهای هوشمند معمولاً به دست برنامه نویس ها و با زبان های مختلف نوشته می شوند و پس از شروع اجرای این قرارداد حتی خود برنامه نویس نیز توانایی تغییر یا متوقف کردن آن را ندارد. لیست ارز دیجیتال لیستی طولانی است که شامل ارزهای مانند بیتکوین، لونا، دوج کوین، اتریوم و … است.

 

خرید ارز

شما برای خرید ارز  در ایران به جای استفاده از شخص ثالثی مانند درگاه های بانک در معاملات خود از صرافی معتبر ایرانی استفاده کرده و به صورت مستقیم ارز خود را معامله می کنید. به دلیل غیرمتمرکز بودن ارزهای شما باید از  انتقال ارز  و انتخاب شبکه مختلف آن کاملا آشنایی داشته باشید .

برای آشنایی با منبع اصلی ارز دیجیتال اینجا کلیک کنید 

پس از انجام یک تراکنش خرید یا فروش ارز دیجیتال آن تراکنش غیر قابل بازگشت است. اگر به صورت اشتباه ارز دیجیتالی را به حساب شخص دیگری واریز کردید فقط خود آن شخص می تواند پول شما را برگرداند و هیچ پیگیری قضایی در اینجا وجود ندارد. هنگامی که شما قصد باز کردن حساب در یک بانک را داشته باشید تمامی اطلاعات هویتی شما در بانک ثبت می‌شود؛ اما در ارز دیجیتال شما از کیف پول ها استفاده می کنید.

کیف پول ها آدرسی دارند که معادل حساب بانکی شماست اما شامل اطلاعات هویتی شما نمی شود. آدرس یک کیف پول ترکیبی از حروف و اعداد است. برای واریز ارز دیجیتال به حساب شخص دیگری شما باید آدرس کیف پول وی را داشته باشید. با استفاده از ارز دیجیتال شما می ‌توانید به افراد در سراسر نقاط جهان پول واریز کنید.

امنیت در مبادلات درون شبکه ای ارز دیجیتال بسیار بالاست؛ زیرا ارز دیجیتال از سیستم رمزنگاری پیشرفته استفاده می کند و کسی نمی تواند به حساب شما دسترسی داشته باشد. البته شاید این امنیت برای افرادی هم عیب باشد، زیرا اگر رمز عبور کیف پول خود را فراموش کنید دیگر نمی توانید به ارز دیجیتال ذخیره شده در آن دسترسی داشته باشید. شبکه ارز دیجیتال انحصاری بوده و شما نیازی ندارید که برای استفاده و عضویت در آنها از شخص یا گروهی اجازه بگیرید.

 

کیف پول

برای خرید و فروش  شما در ابتدا نیاز به یک کیف پول دارید. کیف پول های دیجیتالی مختلفی وجود دارند. کیف پول ها به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری هستند. به طورکلی کیف پول سخت افزاری می تواند دچار آسیب فیزیکی شود. توصیه ما به افراد مبتدی استفاده از کیف پول های نرم افزاری است که مانند یک نرم افزار بر روی تلفن همراه شما نصب می شوند و شما می توانید به راحتی به دارایی های خود دسترسی داشته باشید و معاملات مالی خود را انجام دهید. از مهم ترین کیف پول های ارز دیجیتال می توان به تراست ولت، بیتکوین ولت، اتمیک و … اشاره کرد.

 

ثبت نام در صرافی

اگر قصد خرید ارز مثلا خرید ارز دیجیتال شیبا را دارید باید در یک صرافی آنلاین نام نویسی کنید و ارز خود را از صرافی های ارز دیجیتال تهیه کنید. صرافی آنلاین زیادی در دنیا وجود دارد.

شما برای خرید   باید بهای آن را پرداخت کنید. اگر توانایی پرداخت دلاری دارید می توانید از صرافی های خارجی استفاده کنید؛ اما صرافی آنلاین معتبر ایرانی هم وجود دارند که شما می توانید با پرداخت وجه ریالی ارز دیجیتال خریداری کنید. توصیه ما این است که برای امنیت بیشتر بلافاصله بعد از خرید ارز دیجیتال از صرافی آنلاین آن را به کیف پول خود انتقال دهید. بهترین صرافی ارز دیجیتال را نمی توان معرفی کرد؛ زیرا با توجه به نیاز شما هر صرافی مزایا و معایبی دارد.

 

انواع ارز 

به طور کلی ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین به دو دسته آلت کوین و توکن تقسیم می شوند. آلت کوین ها که به اختصار کوین هم گفته می ‌شوند بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بلاک چین فناوری است که ارزهای دیجیتال بر روی آنها پیاده سازی می شوند.

آلت کوین ها از کدهای اولیه بیتکوین الهام گرفته شده اند. از آلت کوین های مهم می‌توانیم به اتریوم، سولانا و لونا اشاره کنیم که این ارزهای دیجیتال کاربردهایی فراتر از پول دیجیتال دارند. توکن ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که بر روی یک پلتفرم دیگر مانند اتریوم ساخته می شوند. در واقع توکن‌ها بلاک چین جداگانه ای ندارند و برای اجرای تراکنش از قدرت بلاک چین های اصلی استفاده می کنند.

تتر از معروف ترین توکن های ارز دیجیتال است. احتمالا شنیده باشید که با ثبت نام در یک سایت می توانید مقداری ارز دیجیتال را به صورت رایگان دریافت کنید، این نوع ارزها همان توکن ها هستند که سکه های آن ها به عنوان عرضه اولیه در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه گذاران اعطا می شوند. بهترین ارز برای سرمایه گذاری را باید با توجه به تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال در هر بازه زمانی تعیین کرد. برای این کار باید لیست ارز دیجیتال را از سایت های معتبر دریافت کرده و به دنبال تحلیل دقیق تر ارزهای با عملکرد مناسب باشید.

شما میتوانید با کلیک بر روی صرافی های معتبر جهانی ارز دیجیتال و بروکرها آنها را شناسایی کنید.

قیمت 

قیمت ارز به صورت دائمی در تغییر بوده و شما باید آن را در صرافی های معتبر به صورت لحظه ای مشاهده کنید. صرافی های مختلف با توجه به نوع ارز دیجیتال کارمزدهای متفاوتی دارند. قبل از خرید یا فروش در یک صرافی به جز امنیت، قیمت ارزها را هم چک کنید.

 

دی ارز مرجع تخصصی معرفی بازارهای مالی